Капріччо. Антична Архітектура в Живописі
- Мистецтво. Культура. Подорожі.
- 21 бер. 2020 р.
- Читати 2 хв
Всесвітньо відома архітектурна перлина античного світу - римський Колізей являє собою зразок геніальної інженерної думки. Колізей розташований у самому центрі античного Риму на схід від ділового та державного кварталу - римського Форуму. Велична споруда з травертину та вулканічного каменю була побудована у першому столітті нашої ери римськими імператорами з династії Флавієв, за що отримала назву «Амфітеатр Флавієв» і стала найбільшим античним театром у світі.

Головним використанням Колізею із можливістю прийняти понад 80 000 глядачів були масові розваги римських громадян. Римляни приходили до Колізею заздалегідь, щоб зайняти найкращі місця у секторі, що відповідав їх суспільному статусу: спеціальні ложи - імператору та жрицям, найближчі ряди до арени - сенаторам, за ними - решта аристократії, на верхніх місцях - плебеї. Розваги починалися вранці, тривали цілий день і включали не лише славетні гладіаторські бої та скачки, а й публічні казні християн та полювання на диких екзотичних тварин. Для цього Колізей був облаштований цілою системою з 80-ти!! шахт та ліфтів, що працювали для під‘єму на арену людей та тварин з нижніх рівнів, де їх утримували. Окремі історичні документи свідчать також про те, що в Колізеї влаштовували і морські бої, що інсценували відомі історичні битви. Для того, щоб вранці провести таку подію, арену заповнювали водою, а після морського бою, готували до гладіаторських розваг опівдні.
Передивитися фото можна натискаючі стрілочки праворуч і ліворуч.
Фото автора. Картини:
Альпіано Чека, «Інсценований морський бій», 1894 р., Музей Альпіано Чека, Кольменар де Орея, Іспанія. Фото: museoulpianocheca
Жан-Леон Жером, “Policce Verso, (Вбий їх)», 1872 р., Художній Музей, Фенікс, США. Фото: phxart
Жан-Леон Жером, «Остання молитва християнських мучеників», 1883 р., Художній Музей Волтерс, Балтимор, США. Фото: thewalters
Дух Колізею - це співіснування життя та смерті, контраст жаху і болю із розвагами та насолодою. Колізей втілює та підкреслює сам характер римлянів. Він приголомшує масштабом, вражає винахідністю інженерних рішень та жорстокістю розваг. Антична культура століттями надихала європейців. Величні руїни античності будили художню фантазію та служили об’єктом творчості багатьох художників. На прикінці 16-го - початку 17-го століття в Італії почав розвиватися особий стиль античного пейзажу - капріччо. Це стиль архітектурної фантазії, в якому художники не обов’язково дотримувалися правдивості в зображенні античних руїн і допускали суміш архітектурних елементів та будівль у фантазійних композиціях.



Видатним майстром капріччо був італійський художник і архітектор Джованні Паоло Паніні (1692-1765). Центральне місце в його творчості займали краєвиди античного Риму. Живопис краєвидів, або «ведута» (від італ. vedutа - краєвид), це різновидність пейзажу, що відрізняється широким масштабом та високою деталізацією елементів. Художники «ведутісті», до яких належав Паніні, набули широкоі популярності у 18-му столітті, коли традиція «великого європейського туру» стала розповсюдженою серед аристократичної молоді. Заможні туристи створювали постійний попит на живописні пейзажі та краєвиди античних пам’яток та міст, які вони відвідували. Творчість Паніні безпосередньо вплинула на таких відомих венеційських художників як Каналетто, Франческо Гварді і Бернардо Беллотто. Фантастичні елементи в стилі капріччо можна також прослідкувати у творчості Джованні Баттіста Т‘єполо.
Вам було цікаво? Підтримайте наш проект у соціальних мережах! Підписуйтесь на нашу сторінку у фейсбуці, поширюйте контент, запрошуйте друзів приєднатися до нашої спільноти. Разом створимо українське культурне середовище!
Comments