Дизайн Повсякденного. Кава, Кав‘ярні і Кантата Баха
- Мистецтво. Культура. Подорожі.
- 3 трав. 2020 р.
- Читати 2 хв
Оновлено: 13 серп. 2020 р.
Історія кави почалася в стародавній Абіссінії, що існувала на території сучасної Ефіопії у першому столітті нашої ери. Згідно з ефіопськими та арабськими легендами, молодий пастушок випадково відкрив бадьорливі властивості листя та ягід з дерев кави. З того часу каву приготовляли різними способами включаючи відвари та настойки, і використовували в медичних та релігійних цілях. Першу чашку кави із смажених зерен заварили десь у шістьнадцятому столітті коли напій та виробництво зерен поширилося у мусульманському світі і стало популярним в Персії, Єгипті, Турції і Північній Африці.

Культуру кавування не можливо уявити без кав’ярників, які відобразили європейські декоративні смаки та зміну стилю протягом століть. До Європи каву першими імпортували з порту Мока в Ємені венеціанські і французські торговці. Трохи пізніше, у сімнадцятому столітті, голландці почали завозити каву із своїх плантацій на Яві. Мока і Ява стали найвідомішими сортами кави у 1700-х роках. Екзотичний напій створив справжній фурор в Європі.
Першу французську кав‘ярню навпроти славетної Камеді Фрасез відкрив у 1689 році італійський іммігрант Франсуа Прокоп. Кав’ярня Прокопа перетворилася на справжню мекку інтелектуальної еліти Франції. Серед відвідувачів були драматурги, музиканти, літератори і філософи включаючи Вольтера, Руссо, Дідро, Бальзака і Бенджаміна Френкліна. Деякі історики приписують кав’ярням роль каталізатора французської революції. Саме в цей час французи винайшли френч прес і лате.

В 1650-му році, перша британська кав’ярня з‘явилася в Оксфордському університеті завдяки єврейському іммігранту Джейкобсу. Протягом наступних десяти років кількість кав’ярень в Британії значно зросла. Кожна кав’ярня обслуговувала свою окрему категорію клієнтів, від акторів до банкірів. В британських кав’ярнях зародилися одна з перших страхових компаній «Ллойдз», лондонська біржа, банківський кліринговий дім, газети «Татлер» і «Спектейтор».

До Австрії кава прибула разом із турецькою армією у 1683 році. У Відні успішно поєднали турецьку традицію солодкої чорної кави із французською ідеєю молочної кави лате. Так зародилися віденські кафе. Одним з перших у Відні відкрилося кафе «Блакитна Пляшка», засновником якого був польський українець, аристократ і дипломат Юрій-Франц Кульчицький.

У 18-му столітті кава завоювала Німеччину. За історичними свідченнями Людвіг ван Бетховен був завзятим шанувальником кави і дотримувався правила заварювати точнісінько шістдесят молотих зернят кави на чашку. Популярність та ажіотаж навколо кави надихнули Йоганна Себастьяна Баха написати в 1730-ті роки свою Кавову Кантату. Музикальний твір включає арію дівчини, що просить батька дозволити їй випити чашечку кави, яка так гарно смакує. Пропонуємо прослухати цю арію у виконанні Сумі Джо - лауреатки премії Греммі, володарки колоратурного сопрано, оперної співачки з Південної Кореї. Підбірку фото кав'ярників та кавування різних епох дивіться нижче.
Вам було цікаво? Підтримайте наш проект у соціальних мережах! Підписуйтесь на нашу сторінку у фейсбуці, поширюйте контент, запрошуйте друзів приєднатися до нашої спільноти. Разом створимо українське культурне середовище!









Comentários