Відчувати Мистецтво. Як Тренувати Око, Мислення та Художнє Бачення
- Мистецтво. Культура. Подорожі.
- 14 бер. 2020 р.
- Читати 2 хв
За дослідженнями музейних фахівців, середньостатистичний відвідувач приділяє не більше 15 секунд на те, щоб подивитися на картину. Кожному з глядачів звичайно відоме відчуття візуального перенасичення та втоми після декількох годин активного розглядування музейних шедеврів. Для того, щоб не просто роздивлятися, а ще і бачити, розуміти та відчувати мистецтво необхідно дотримуватися простої, але спеціально структурованої процедури, що складається з наступних кроків:
1. Роздивляйтеся з увагою. Приділить хвилину-другу для того, щоб не поспішаючи оглянути витвір мистецтва. Почніть з елементу, що першим привертає Вашу увагу. Помічайте шлях, який проходять Ваші очі роздивляючись головні фігури чи деталі. Що знаходиться на передньому плані? У верхній частині? По краях? Які елементи створюють задній план? Які деталі можна помітити зблизька? Яке враження створюється з відстані?

2. Описуйте та проговорюйте більш детально те, що бачите. Які лінії використовує митець для створення композиції (вертикальні, горизонтальні, діагональні)? Які форми переважають? Які кольори привертають увагу? Що створює особливі відчуття та атмосферу? Які головні елементи та сюжет композиції? Чи вони створюють баланс, передають відчуття руху чи простору? Які матеріали, текстуру та техніку використовує митець?

3. Аналізуйте самостійно. Перед тим, як зануритися у читання супровідної музейної чи виставкової інформації, зробіть спробу надати самостійну інтерпретацію та значення побаченому. Що відбувається, де і коли? Який настрій викликає твір? Яку історію, ідею чи емоційний стан передає художник? Які символи чи загадки намагається розкрити? В якому контексті ця художня ідея чи історія набуває значення, особливе звучання?

4. Шукайте особистий зв’язок з мистецтвом. Які почуття, думки чи спогади викликає побачене? Що нагадує і чому? Які знаходяться асоціації чи паралелі з вашим персональним досвідом, з мистецтвом побаченим раніше? Яке головне враження залишається від спілкування з мистецтвом? Про які питання чи додаткову інформацію хочеться дізнатися?

The Art Discussion Club запрошує усіх бажаючих приєднатися до обговорення мистецтва та тренування спостережливості, критичного мислення та креативної уяви. Детальніше про роботу клубу можна дізнатися на фейсбук сторінці The Art Discussion Club
Текст написано за матеріалами освітніх програм Національної Галереї Вашингтону, Музеїв Мистецтва Хьюстона та Толедо, США.
Вам було цікаво? Підтримайте наш проект у соціальних мережах! Підписуйтесь на нашу сторінку у фейсбуці, поширюйте контент, запрошуйте друзів приєднатися до нашої спільноти. Разом створимо українське культурне середовище!
Comments